GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ YARIŞIYOR

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI

5. ULUSAL “GELECEĞİN MÜHENDİSLERİ YARIŞIYOR” YARIŞMASI 2020


Hepimiz son yıllarda bilim ve teknolojideki hızlı değişim ve gelişime tanık oluyoruz. Bilim ve teknoloji tarihi büyük küçük binlerce buluş ve bu buluşları yapan bilim insanları, mühendisler ve mucitlerle doludur.

Yaşam, çözülmesi gereken binlerce problem içermektedir. Bilimsel ve teknolojik çalışmaların çoğu bu problemleri çözmek ve yaşamımızı daha kolaylaştırmak amacıyla yapılır. Bu çalışmalar sonunda elde edilen ürünlerin başarılı sayılabilmesi için bir soruna çözüm olması, uygulanabilir olması ve kolayca erişilebilir olması beklenir. Bilimsel ve teknolojik çalışmalar yapmak sadece yeni bir fikirle ortaya çıkmak değildir. Önemli olan yeni ve farklı fikirleri uygulanabilir hale getirmektir.

Öğrencilerinin yaşamda karşılaştıkları problemlere çözüm bulması, uygulanabilir ürünler geliştirmeleri için fen, mühendislik ve matematik alanlarında bilgi ve beceri kazanmaları çok önemlidir. Bu becerilerin pekiştirilebilmesi için öğrencilerin uğraş gerektiren problemlerle karşılaşmaları gerekir. Öğrenciler, problemlerin çözümüne yönelik fikirlerini rahatça ortaya koyabilmeli, arkadaşlarının görüşlerini ve eleştirilerini almalı, bir bilim insanı ve bir mühendis gibi çalışarak problemi çözmelidir.

“Geleceğin Mühendisleri Yarışıyor” yarışması, öğrencileri bilimsel ve teknolojik çalışma yapmaya davet ediyor. Bu yarışma, öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini geliştirirken takım çalışması yaparak problem çözmelerini de sağlıyor. Yarışmada öğrencilere oldukça detaylı bir problem verilir. Öğrenciler problemi çözmek için belli kuralları ve koşulları yerine getiren bir cihaz/düzenek tasarlar ve geliştirirler. Yarışma şartları doğrultusunda hedefe ulaşmak için yarışırlar.

Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz yarışmamızda geleceğin mühendislerine hedefe ulaşmanın kolay olmadığını, hedefe giden yolda ara hedefleri geçmemiz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bundan dolayı bu seneki yarışmamızda öğrencilerimizin iki aşamalı bir görevi yerine getiren cihaz tasarlamasını planladık ve yarışma sloganımızı “Cihazı Kur, Çemberi Bul” olarak belirledik.İLETİŞİM:
Her türlü soru ve görüşünüz için:
PINAR ATAY – FEN BİLİMLERİ ZÜMRE BAŞKANI
Tel : 0312 210 11 82 Dah. 145
Haberler/Duyurular...

● 12 Ocak 2019 Cumartesi ODTÜ GV Özel İlkokulu Ana Sınıfı Tanıtım Günü

● 2019 - 2020 Eğitim - Öğretim yılında okulumuz Ana Sınıfı 4 Yaş ve Ana Sınıfı 5 Yaş gruplarına öğrenci alımı yapılacaktır.

● OGVO Bilim Turnuvası’nın bu seneki teması “BİLİM 2040”.

● ETUS 2018 (Eğitimde Teknoloji Uygulamaları Sempozyumu) 10 Şubat 2018 Cumartesi günü.

● "Let’s Art The Future" isimli Erasmus Plus projemiz eğitimde yenilikçi yaklaşımlar kazandıran etkinliklerle devam etmektedir.